Choinki sztuczne eco-friendly?
Choinki sztuczne mają oczywiście wiele zalet - w końcu to za ich sprawą zyskały na popularności. Jest jednak pewna sporna kwestia, która przez długi czas pozostawała nierozstrzygnięta: co z wpływem sztucznych drzewek na środowisko?
Zdania są podzielone. Zwolennicy naturalnych sosen i świerków twierdzą, że emisja gazów cieplarnianych oraz rozkład tworzywa sztucznej choinki dalekie są od działań proekologicznych. Natomiast zwolennicy syntetycznych drzewek utrzymują natomiast, że wycinka tak wielu drzew każdego roku niesie za sobą większe, negatywne konsekwencje dla środowiska.
Kto ma rację? Co jest w rzeczywistości bardziej eco-friendly?
Produkcja choinek sztucznych a sadzenie i wzrost drzew
Z pozoru wydaje się, że przeciwnicy sztucznych choinek mają rację: emisja dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych podczas produkcji syntetycznego drzewka jest 2 lub nawet 3-krotnie większa niż podczas całego procesu "wyhodowania" naturalnej sosny czy świerka.
Jednak przy tych kalkulacjach nie wzięto pod uwagę żywotności obu "rodzajów choinek". Czas użytkowania naturalnego drzewka to zaledwie jeden świąteczny sezon. Po miesiącu ściętą choinkę trzeba wyrzucić, a na jej miejsce... zasadzić kolejną. A to oczywiście wywoła kolejną emisję gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla. Cały proces trzeba powtarzać bezustannie, rok w rok, podczas gdy sztuczną choinkę wystarczy wyprodukować tylko raz.
Finalnie okazuje się więc, że wystarczą 2-3 lata używania syntetycznego drzewka, aby "wyrównać" ekologiczny wynik z naturalnymi choinkami. Każdy kolejny rok natomiast je prześciga - sztuczne choinki stają się bardziej przyjazne środowisku niż żywe. Biorąc pod uwagę, że drzewka wykonane z tworzywa PE mogą być użytkowane nawet przez kilkanaście lat, argument o ekologii jest zdecydowanie po ich stronie.
Recykling choinek
"No tak, ale po tych kilkunastu latach sztuczne drzewka będą się później kilka stuleci rozkładać" - mówią zwolennicy naturalności. I to byłby słuszny oraz ważny argument, gdyby nie fakt, że choinki wykonane z polietylenu można poddać recyklingowi.
A więc finalnie produkcja nie tylko wytworzy mniej gazów negatywnie wpływających na środowisko, ale też będzie można ponownie wykorzystać ich tworzywo. Wynik 2:0 dla sztucznych choinek.
Musimy jednak stanąć również w obronie przeciwników sztucznych choinek, ponieważ ich przekonania wynikają z niewiedzy i troski o środowisko. Panuje powszechna opinia, że "sztuczne" jest zawsze gorsze. Jednak jak pokazują powyższe przykłady - to nie reguła. Sztuczne choinki w dłuższej perspektywie okazują się mniej szkodliwe dla środowiska niż coroczne wycinanie, a później sadzenie kolejnych drzewek pod świąteczne ozdoby.
Warto więc zawsze dokładnie zapoznać się z argumentami za i przeciw każdej opcji, aby móc podjąć świadomą, zgodną ze swoimi przekonaniami decyzję. Staramy się produkować nasze sztuczne choinki zgodnie z filozofią 3 razy "E" - jednym "E" jest właśnie ekologia. Chcesz poznać kolejne dwa? Przeczytaj artykuł!
Zobacz również - Rodzaje sztucznych choinek